Öğrenci Kulüpleri

KÜLTÜR HİZMETLERİ

Üniversite öğrencilerinin mesleki yeteneklerinin yanı sıra özgür düşünme yeteneklerinin gelişmesi de hayatta başarıya giden yolda zorunludur. Bu nedenle; gençlerin, zamanlarının değerlendirilmesi ve enerji yükünün olumlu bir yaratıcılığa yönelmesinde sanatsal, kültürel ve düşünsel etkinlikler de önemli yer tutmaktadır. ESOGÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı çatısı altında öğrencilerin sosyal ilişkileri kuvvetli, global bir bakış açısına sahip, bilimsel ve

analitik düşünebilen bireyler olarak yetişebilmesi için öğrenci kulüpleri kurdurmakta ve bu yönde etkinlikleri desteklemektedir.

Kültür, sanat ve bilim alanında etkinlik gösteren; kültür, sanat, düşünce kulüplerinin hazırladığı ve sunduğu çalışmalarla öğrencilerin bilimin yanı sıra sanatı da farklı boyutlarda algılamalarına ve hayata geçirmelerine olanak tanımak; mesleki alanda etkinlik gösteren Uzmanlık Kulüplerinin organize ettiği ve konularında uzman ve lider kuruluşlardan temsilcilerin katıldığı sempozyum, panel gibi aktiviteler ile öğrencilerin mesleki bilgi birikimine de katkıda bulunmaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren 91 öğrenci kulübü tarafından ders yılı boyunca çok çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler Üniversitemizin yalnızca bilim yuvası olmadığını göstermekte, kültürel olguların ve sosyal faaliyetlerin kendi öz kültürümüzden de birikimini alarak gerçekleştirilmiştir. Bu etkinliklerin düzenlenmiş olması öğrencilerimizin ders dışı başarılarının çok etkileyici bir örneğini oluşturmuştur.

Sizleri de bu etkinliklerde aktif olarak çalışmaya davet ediyoruz. Unutmayın ki kültür; düşünceyi zenginleştiren, zevki incelten, eleştiri anlayışını geliştiren bir yaşama biçimidir.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde çeşitli öğrenci toplulukları faaliyet göstermektedir. Topluluklar yıl boyu çeşitli etkinlikler gerçekleştirmekte, yıl sonunda düzenlenen gösteriler ile ülke çapında yapılan şenlik, festival ya da yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmektedir. Yıl içerisinde değişik isimler altında da (Nevruz Bayramı Kutlamaları, Bahar Şenliği gibi) etkinlikler düzenlenmektedir. Bu organizasyonlarda satış ve tanıtım standları, film ve tiyatro gösterimleri, yarışmalar, konserler, halk oyunları, animasyonlar, paneller, söyleşiler gibi etkinlikler yer almaktadır. Özellikle bahar şenliğinde Üniversitemiz öğrencilerinin yanı sıra davetlimiz olarak organizasyonlarımıza katılan diğer üniversitelerin öğrenci topluluklarının gösterileri de etkinliklerimize ayrı bir renk katmaktadır.