Özlük Bilgi Girişi

 

E-Devlet kaydı yapan öğrencinin herhangi bir belge teslim etmesi gerekmez. Varsa belirlenen günlerde muafiyet sınavlarına girer.

* Tıp, Ebelik, Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım Bölüm öğrencileri Heyet Raporu teslim eder. Öğrencilerin şahsen kayıt yaptırmaları gerekir.

** İktisadi ve idari Bilimler ve Turizm Fakültesi öğrencileri Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı muafiyet sınavına girebilir.

*** Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Hazırlık Sınıfı olmayan tüm öğrenciler girebilir.

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 2019-2020 Akademik yılı yeni öğrenci ön-kayıtları üç aşamadan oluşmaktadır.

ADIM 1: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminden öğrenci gerekli formlar 08.08.2019 tarihinden itibaren doldurulur.

ADIM 2: Öğrenci E-Devlet üzerinden veya ESOGÜ ye gelerek kayıt işlemleri yapar. E-Devlet kaydını yaptıran öğrencinin Üniversiteye hiç bir belge teslim etmesi gerekmez istenmez. ESOGÜ Kampüste kayıt için gelecek öğrenciler kayıt günlerinde belirtilen evraklar getirilir.

ADIM 3: Varsa; öğrenci Yabancı Dil Temel İngilizce Muafiyet Sınavı, Yabancı Dil Zorunlu Hazırlık Muafiyet Sınavı veya Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Muafiyet Sınavına girer.

                İlahiyat Fakültesi Arapça Hazırlık Muafiyet Sınavı: 24-25 EYLÜL 2019

 

Aşağıdaki bilgiler, ESOGU-ÖBS web arayüzünü kullanarak, ADIM 1'de yapılacak işlemlere ilişkin açıklamaları kapsamaktadır.

 

               ESOGU-ÖBS'ne http://www.ogu.edu.tr/internet adresinden aşağıda görülen ikon’a tıklanarak girilecektir.

 

 

  1. Yeni kayıt yaptıracak öğrenciler ilk olarak ESOGU Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş Sayfasında “İlk kez Öğrenci Numarası Alma ve Parola Belirleme” linkine tıklayarak Kullanıcı Adı ve Parolası alacaklardır. Parola enfazla 12 karekter olmalıdır parola belirlerken türkçe karekter kullanmayınız ve küçük büyük harf ayırımına dikkat ediniz.

 

 

İlk kez Öğrenci Numarası Alma ve Parola Belirleme” linkine tıklayan Öğrenci Kullanıcı Adı ve Parola almak için öncelikle aşağıda görüntüsü verilen sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada T.C Kimlik Numarası ve Baba Adı'ndan oluşan güvenlik sorularını yanıtlanmalıdır.

T.C Kimlik Numarası ve Baba Adı doğru girildiğinde aşağıdaki Kullanıcı Adı ve Parola belirleme ekranı gelecektir. ESOGÜ-ÖBS ‘deki kullanıcı adınız, bu sayfada büyük harflerle görüntülenen ve 12 karakterden oluşan Öğrenci Numaranızdır. Bu ekranda parolanızı kendiniz belirleyeceksiniz. Parolanızı unutmayınız.

 

 

Bu kullanıcı adı'nız (yani öğrenci numaranız) ve belirlediğiniz parola ile ESOGU Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş sayfasından sisteme girebileceksiniz. Parola aldığınıza göre aşağıdaki pencerede görülen Kullanıcı Adı ve Parola kısmına bilgilerinizi girip Giriş butonuna tıklayınız.

 

Artık öğrenciliğiniz süresince ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ'ne erişim için kullanacağınız Kullanıcı Adı ve Parola'nızı unutmayınız! Parola büyük/küçük harflere duyarlıdır.Parolanızı unutursanız Yeni öğrenci linkinden adımları tekrar ederek yeni parola belirleyebilirsiniz veya Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına şahsen başvurup yeni parola alabilirsiniz veya Cep Telefonu Servisine üye olmuşsanız cep telefonundan parola isteyebilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş

Öğrenci No ve şifrenizi belirledikten sonra aşağıda verilen adres ile ESOGÜ Öğrenci Bilgi Sitemine giriş yaparak Özlük formları doldurulmalıdır.

https://ogubs1.ogu.edu.tr/Giris.aspx

 

 

Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaptıktan sonra Menüden Özlük Bilgi   Formları düğmesine tıklayarak online bilgi formlarını doldurmaya başlayabilirsiniz.

E-Devletten veya şahsen başvuru yapıp üniversite kaydınızı yapmamışsanız, buradan formları doldurmanız üniversiteye kaydınız yapıldı anlamı taşımaz.

Özlük Bilgi Formalrındaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ÇOK ÖNEMLİDİR çünkü bilgileriniz ÖĞRENCİ OTOMASYON sistemi veritabanına aktarılacaktır. ESOGÜ'deki öğrenciliğiniz süresince ÖĞRENCİ OTOMASYON sistemi veri tabanı kullanılarak size çeşitli belgeler düzenlenecektir. Bu belgelerin düzenlenmesinde gecikmeler yaşanması veya eksik/yanlış bilgiler olması halinde her türlü sorumluluk size ait olacaktır!

Bilgi girişini yaptıktan sonra statüsü Form Tamam, aksi takdirde ise Form Eksik olarak gözükecektir. Tüm başlıklar Form Tamam statüsünde olduktan sonra, kısımdaki Öğrenci Belgesi, Yabancı Dil Hazırlık Sınavına Giriş Belgesi (Bölümünüzde yabancı dil eğitimi varsa dolu gelir), ESOGÜ Aile Sağlığı Merkezi Öğrenci Bilgi Formu, Kayıt     Dilekçesi ve Teslim Edilecek Belgeler Kontrol Listesi bilgilerine Önizleme yapabilirsiniz. Önizleme üzerine gelerek tıklayınız. Açılan belgede tüm bilgilerin eksiksiz mevcut olduğunu kontrol ediniz.Tüm bilgi başlıklarının statüsü FORM TAMAM olmadan ÖNİZLEME işlemi veya YAZDIRMA işlemini gerçekleştirmeyiniz.

Öğrenci fotoğrafları 08.08.2019 tarihine kadar Öğrenci Bilgi Sistemine yükleneceğinden, belgeler bu tarihten sonra fotoğraflı olarak alınabilecektir. Lütfen fotoğraflı çıktılarınızı bu tarihten sonra alınız.

E-Devletten kayıt yaptıran öğrenci üniversitemize hiçbir belge teslim etmesi gerekmez (Barkodlu çıktıyı kaybetmeyiniz).

Aşağıdaki belgeleri OGUBS den almanız gerekmektedir.

1-Öğrenci Belgesi

Öğrenci Bilgi Sistemi’nden çıktısını alacağınız iki adet öğrenci belgesini içermektedir (“yurt başvurusu” ve benzeri işlemlerinizde kullanılmak üzere gerekli olan bu belge, kayıt esnasında, kayıt görevlilerince onaylandıktan sonra size iade edilecektir).

2- Yabancı Dil Hazırlık Sınavına veya Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Giriş Belgesi

Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı /Arapça Hazırlık Sınıfı olan bölümlere kayıt olacak öğrenciler (Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Makine Mühendisliği Bölümleri ile Mimarlık Bölümü, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü, İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Programı ve Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği) Öğrenci Bilgi Sistemi’nden  çıktısını alacakları Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınavına Giriş Belgesini ve  benzer şekilde, Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı olmayan bölümlere kayıt olacak öğrenciler Öğrenci Bilgi Sistemi’nden alacakları Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Giriş Belgesinin sınav esnasında öğrencinin yanında bulunması gerekmektedir. İlgili sınav bilgileri (sınav tarihi, sınav salonu ve sıra numaraları) öğrencilerin bu belgelerin kendilerinde kalan kısımlarında bulunmaktadır.

3-Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı (TBTK) Dersi Muafiyet Sınavı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Turizm Fakültesi öğrencilerinin almak zorunda olduğu Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi için her eğitim - öğretim yılı başında bir Muafiyet Sınavı uygulanmaktadır. Söz konusu bölümlere yeni kayıt olan öğrenciler ve bu bölümlerde öğrenim gören ve daha önce Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı (TBTK) Dersini alarak başarısız olan veya bu dersten sorumlu olan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Söz konusu fakültelerin ders programlarında yer alan Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinde; öğrencilerin, bilgisayar işletim sistemi ve bazı yazılımların kullanımı konusunda temel bilgilerle donatılması ve yeterlilik düzeyine getirilmesi hedeflenmektedir. Dersin içeriğinde bilgisayar donanımı, Windows İşletim Sistemi, Ofis Yazılımları (MS Word, MS Excel, MS Powerpoint, Internet Explorer ve MS Access) konularına yer verilmektedir. Dersler bir saat teori ve iki saat uygulama şeklinde olup, uygulamalar bilgisayar laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Deneyimlerimiz, öğrencilerimizin bilgisayar bilgi ve beceri düzeylerinin çok farklı olabildiğini göstermektedir. Söz konusu farkın eğitim niteliğine olumsuzluklarını gidermek amacıyla arzu eden öğrencilerin katılacağı bir “muafiyet sınavı” düzenlenmektedir. 100 puan üzerinden değerlendirilen bu sınavda 50 ve üzeri puan alan öğrenciler söz konusu dersten muaf olarak bu dersten başarıyla geçmiş kabul edilirler.

TBTK dersi muafiyet başvurusu linki genel duyurular altında verilmiştir.

4-Kayıt Dilekçesi

Şahsen gelip kayıt yaptıran (e-devlet üzerinden kayıt yaptıranlar hariç) öğrenciler kayıt dilekçesinin çıktısını alıp imzalayarak bölüm kayıt masasına teslim edeceklerdir. Evrakları temin ederek kayıtlara geliniz.

 

SON OLARAK, evraklarınızın TAM ve EKSİKSİZ olup olmadığını kontrol ediniz.