Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 2012-2013  Akademik yılı yeni öğrenci ön-kayıtları iki aşamadan oluşmaktadır.

 

1.      ADIM 1: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminden (ESOGU‑ÖBS) öğrenci gerekli formlar doldurulacak ve bilgi formlarının çıktıları alınarak kayda getirilecektir.

 

2.      ADIM 2: Öğrenci Kayıt dilekçe formunda belirtilen belgeler ve Adım 1'de belirtilen (ESOGU-ÖBS'den almış olduğunuz) belgeler ile belirlenmiş olan kayıt tarih ve saatinde ESOGU kayıt merkezinde yeni öğrenci kesin-kaydını tamamlayacaktır.

 

Aşağıdaki bilgiler, ESOGU-ÖBS web arayüzünü kullanarak, ADIM 1'de yapılacak işlemlere ilişkin açıklamaları kapsamaktadır.

 

(1) ESOGU-ÖBS'ne http://www.ogu.edu.tr/internet adresinden aşağıda görülen ikon’a tıklanarak girilecektir.

 

 

 

Özlük bilgi girişi 28 Ağustos 2012 Salı gününden itibaren yapılabilecektir

 

(2) Yeni kayıt yaptıracak öğrenciler ilk olarak ESOGU Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş Sayfasında “İlk kez Öğrenci Numarası Alma ve Parola Belirleme” linkine tıklayarak Kullanıcı Adı ve Parolası alacaklardır.  Parola enfazla 12 karekter olmalıdır parolanını belirlerken türkçe karekter kullanmayınız ve küçük büyük harf ayırımına dikkat ediniz.

 

                    

 

 

“İlk kez Öğrenci Numarası Alma ve Parola Belirleme” linkine tıklayan Öğrenci Kullanıcı Adı ve Parola almak için öncelikle aşağıda görüntüsü verilen sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada T.C Kimlik Numarası ve Baba Adı'ndan oluşan güvenlik sorularını yanıtlanmalıdır.

 

                     

 

T.C Kimlik Numarası ve Baba Adı doğru girildiğinde aşağıdaki Kullanıcı Adı ve Parola belirleme ekranı gelecektir. ESOGÜ-ÖBS ‘deki kullanıcı adınız, bu sayfada büyük harflerle görüntülenen ve 12 karakterden oluşan Öğrenci Numaranızdır. (Aşağıdaki ekranda bu numaranın 152120091010 olduğu görülmektedir.) Bu ekranda parolanızı kendiniz belirleyeceksiniz.

 

                     

 

Bu kullanıcı adı'nız (yani öğrenci numaranız) ve belirlediğiniz parola ile ESOGU Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş sayfasından  sisteme girebileceksiniz. Parola aldığınıza göre aşağıdaki pencerede görülen Kullanıcı Adı ve Parola kısmına bilgilerinizi girip Giriş butonuna tıklayınız.

 

UYARI...

Artık öğrenciliğiniz süresince ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ'ne erişim için kullanacağınız Kullanıcı Adı ve Parola'nızı unutmayınız! Parola büyük/küçük harflere duyarlıdır.Parolanızı unutursanız Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına şahsen başvurup yeni parola alabilirsiniz veya Cep Telefonu Servisine üye olmuşsanız cep telefonundan parola isteyebilir veya parola değiştirebilirsiniz. 

 

(3) Parolanızı belirledikten sonra Öğrenci Bilgi Sistemine girmiş olacaksınız. Aşağıda gördüğünüz giriş sayfasından Özlük Bilgi Formları düğmesine tıklayarak online bilgi formlarını doldurmaya başlayabilirsiniz.

 

          

 

 

UYARI...

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ'ndeki AÇIKLAMA ve UYARI notlarına DİKKAT ediniz.

 

 

DİKKAT...

Kişisel bilgilerinizi bir seansta (veya bir oturuşta) doldurmanız şart değildir. Farklı birkaç seansta önkayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İşlemlerinize ara verip, Öğrenci Bilgi Sistemini terk etmeniz halinde, aşağıda görüldüğü gibi Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş sayfasından kullanıcı adı ve parolanızla tekrar giriş yapabilirsiniz. Parolanız girildiğinde güvenlik bakımından “açık kod”laması görülmeyecek, yerine ****** şeklinde gizli kodlama belirecektir.

 

Şifrenizi girdikten sonra Giriş butonuna tıklayarak siteye giriş yapınız. Girdiğiniz sayfada Üst satırdaki menü’den İlk Kayıt başlığına ya da Özlük Bilgi Formları düğmesine tıklayarak karşılaşacağınız bir sonraki sayfa aşağıda verilmiştir.

 

Kahverengi olarak yazılı olan KİMLİK BİLGİLERİ, KİŞİSEL BİLGİLER, MADDİ DURUM VE OLANAKLAR, SPOR KÜLTÜR VE TOPLUMSAL KATKI, SAĞLIK KONULARI, AİLEYE AİT BİLGİLER, OKULA/BÖLÜME İLİŞKİN BİLGİLER başlıklarının her biri için, başlık hizasında yer alan Düzenle kısmına tıkladığınızda bir form açılacak ve bu formda doldurmanız istenen bilgileri girmeniz gerekecektir.

 

UYARI...

Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ÇOK ÖNEMLİDİR çünkü bilgileriniz ÖĞRENCİ OTOMASYON sistemi veri tabanına aktarılacaktır. ESOGÜ'deki öğrenciliğiniz süresince ÖĞRENCİ OTOMASYON sistemi veri tabanı kullanılarak size çeşitli belgeler düzenlenecektir. Bu belgelerin düzenlenmesinde gecikmeler yaşanması veya eksik/yanlış bilgiler olması halinde her türlü sorumluluk size ait olacaktır!

 

(4) Bilgi girişini yaptıktan sonra statüsü Form Tamam, aksi takdirde ise Form Eksik olarak gözükecektir (Yukarıdaki penceredeki oklara dikkat ediniz). Tüm başlıklar Form Tamam statüsünde olduktan sonra, alt kısımdaki Öğrenci Belgesi, Öğrenci Bilgi Formu, Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınavına Giriş Belgesi veya Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Giriş Belgesi, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavı Giriş Belgesi,Askerlik Beyanı, ESOGÜ Aile Sağlığı Merkezi Öğrenci Bilgi Formu, Kayıt Dilekçesi ve Teslim Edilecek Belgeler Kontrol Listesi bilgilerine Önizleme yapabilirsiniz. Önizleme üzerine gelerek tıklayınız. Açılan belgede tüm bilgilerin eksiksiz mevcut olduğunu kontrol ediniz.

 

UYARI...

Tüm bilgi başlıklarının statüsü FORM TAMAM olmadan ÖNİZLEME işlemi veya YAZDIRMA işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Öğrenci fotoğrafları 31.Ağustos.2012 tarihine kadar Öğrenci Bilgi Sistemine yükleneceğinden, belgeler bu tarihten sonra fotoğraflı olarak alınabilecektir.Lütfen fotoğraflı çıktılarınızı bu tarihten sonra alınız.

 

 

 

Örneğin, Öğrenci Belgesi sizin kişisel bilgilerinizle aşağıdaki formatta gözükecektir; formun altındaki Yazdır üzerine gelerek tıklayınız ve yazıcıdan çıktınızı alınız.

 

1) Öğrenci Belgesi

Öğrenci Bilgi Sistemi’nden çıktısını alacağınız iki adet öğrenci belgesini içermektedir (“yurt başvurusu” ve benzeri işlemlerinizde kullanılmak üzere gerekli olan bu belge, kayıt esnasında, kayıt görevlilerince onaylandıktan sonra size iade edilecektir).

 

2) Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınavına veya Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Giriş Belgesi

Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı /Arapça Hazırlık Sınıfı olan bölümlere kayıt olacak öğrenciler (Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Makine Mühendisliği Bölümleri ile Mimarlık Bölümü, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü, İlahiyat Fakültesi) Öğrenci Bilgi Sistemi’nden  iki nüsha olarak alacakları Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınavına Giriş Belgesinin bir nüshasını Kayıt Masası görevlilerine teslim edeceklerdir. Benzer şekilde, Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı olmayan bölümlere kayıt olacak öğrenciler Öğrenci Bilgi Sistemi’nden alacakları Temel İngilizce Muafiyet Sınavına Giriş Belgesi’nin bir nüshasını Kayıt Masası görevlilerine teslim edeceklerdir.Diğer nüsha öğrencide kalacaktır. İlgili sınav bilgileri (sınav tarihi, sınav salonu ve sıra numaraları) öğrencilerin bu belgelerin kendilerinde kalan kısımlarında bulunmaktadır.

 

               Yabancı Dil Hazırlık Sınavı               :  11 EYLÜL 2012   SALI                   SAAT 10:00

               Temel İngilizce Muafiyet Sınavı       :  12 EYLÜL 2012   ÇARŞAMBA      SAAT 10:00

 

ÖNEMLİ...

Sınava gelirken Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık veya Temel İngilizce Muafiyet Sınavı GİRİŞ BELGESİ' nin öğrencide kalan kısmını ve öğrenci kimlik belgenizi veya nüfus cüzdanının aslını yanınızda bulundurmalısınız.

 

 

Öğrenci Bilgi Sistemi’nden bilgi girişi yapıldıktan sonra çıktısı alınacaktır.Kesin kayıt için Kayıt Merkezine gelirken Zorunlu Hazırlık Programına tabi olan bölümler Hazırlık Yabancı Dil Muafiyet Sınavı, bunun dışında kalan diğer bölümlerin öğrencileri sınavına girmek istiyorlarsa, Temel İngilizce Muafiyet Sınavı Giriş Belgesi çıktılarını alarak gelecektir. Bu belge çıktısının bir nüshası sınavda kullanmak üzere sizde kalacaktır.

 

3) Öğrenci Bilgi Formu

Bu form sizin internet aracılığıyla “online” olarak girmiş olduğunuz çeşitli bilgilerin bir özet çıktısıdır. İlgili kısmını imzalayarak kayıt dosyası içerisine koyunuz.

 

4) Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavı Giriş Belgesi

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hariç), İdari Bilimler Fakültesi ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerinden, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavına girmek isteyen öğrenciler, Öğrenci Bilgi Sistemi’nden iki nüsha olarak alacakları Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavına Giriş Belgesi’nin bir nüshasını Kayıt Masası görevlilerine teslim edeceklerdir. Diğer nüsha öğrencide kalacaktır. İlgili sınav bilgileri (sınav tarihi,  sınav salonu ve sıra numaraları) öğrencilerin bu belgelerin kendilerinde kalan kısımlarında bulunmaktadır 

 

              Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavı  12 EYLÜL 2012  ÇARŞAMBA    SAAT 14:00

 

 

ÖNEMLİ...

Sınava gelirken Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavına GİRİŞ BELGESİ'nin öğrencide kalan kısmını ve öğrenci kimlik belgenizi yada nüfus cüzdanı aslını yanınızda bulundurmalısınız.

 

5) Askerlik Durum Beyanı

1990 ve daha büyük doğumlu olan erkek adayların öğrenci bilgi sisteminden alacakları askerlik durumu ile ilgili beyanı imzalayarak kayıt görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir.

 

6) ESOGÜ Aile Sağlığı Merkezi Öğrenci Bilgi Formu


Üniversitemize gelen tüm öğrencilerimiz ESOGÜ Aile Sağlığı Merkezi Öğrenci Bilgi Formu çıktısını alıp Aile Hekimliği Kayıt Masasına teslim ederek ESOGÜ Aile Hekimliği birimine kayıtlarını yaptıracaklardır.
 

 

7) Kayıt Dilekçesi (ve Teslim Edilecek Belgeler Kontrol Listesi)ilecek Belgeler Kontrol Listesi)

Tüm kayıt yaptıran öğrenciler kayıt dilekçesinin çıktısını alıp imzalayarak bölüm kayıt masasına teslim edeceklerdir. Bu belgenin ekinde teslim etmeniz gereken evrakların listesi mevcuttur. Bu evrakları temin ederek kayıtlara geliniz.

SON OLARAK, evraklarınızın TAM ve EKSİKSİZ olup olmadığını Ana Menü'den KAYIT BELGELERİ KONTROLÜ YAPINIZ butonu ile Kontrol Modülünü kullanabilirsiniz.

 

 

Açıklama: http://kayit.ogu.edu.tr/sayfa.gif